- NÁZEV ÚKONU
POVOLENÍ K NAKLÁDÁNÍ S POVRCHOVÝMI NEBO PODZEMNÍMI VODAMI NEBO JEHO ZMĚNU podle [§ 8 odst. 1 písm. a), b), d), e) nebo f) vodního zákona č.254/2001 Sb.
- SUBJEKT, VŮČI KTERÉMU SE ÚKON VYKONÁVÁ
- Osoba starší 18 let, můžete jednat osobně nebo prostřednictvím úředně ověřenou plnou mocí zmocněného zástupce.
- Právnická osoba jedná prostřednictvím své oprávněné osoby.
- OKOLNOSTI, KE KTERÝM SE VYKONÁNÍ ÚKONU VZTAHUJE
podle § 8 odst. 1 písm. a), b), d), e) nebo f) vodního zákona č.254/2001 Sb., se odst. 1 týká povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami (dále jen „povolení k nakládání s vodami“), které je třeba, nejde-li o obecné nakládání s nimi dle ust. § 6 vodního zákona:
a) jde-li o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami podle odst. 1 písm. a) bod 1–k jejich odběru a dle odst. 1 písm. b) bod 1–k jejich odběru a bod 3–k jejich čerpání za účelem snižování hladiny vodního zákona č.254/2001 Sb., vodního zákona:
- ve studnách
- při čerpání podzemních či povrchových vod ze stavebních jam za účelem snížení jejich hladiny s výjimkou stavebních jam u vodních děl, k nimž vydává povolení záměru podle stavebního zákona Magistrát hlavního města Prahy.
- CHARAKTERISTIKA ÚKONU
Povolení k nakládání s vodami, které lze vykonávat pouze užíváním vodního díla, je podmínkou vykonatelnosti povolení záměru tohoto vodního díla podle zvláštního zákona. Povolení k nakládání s vodami pozbývá platnosti, jestliže do 3 let ode dne, kdy nabylo právní moci, nenabude právní moci povolení záměru podle zvláštního zákona.
- VÝSLEDEK ÚKONU
Správní řízení je ukončeno rozhodnutím.
- KDY VĚC ŘEŠIT
Dnem doručení žádosti je zahájeno řízení o žádosti ve věci a v rozsahu, ve kterém je žádost podána.
- VÝČET DOKLADŮ, JINÝCH DOKUMENTŮ A DALŠÍCH NÁLEŽITOSTÍ K INICIACI ÚKONU PROVEDENÉ ELEKTRONICKY A JINAK NEŽ ELEKTRONICKY
Potřebné doklady jsou uvedené ve formuláři a v jeho příloze. Liší se dle konkrétní žádosti, je proto nezbytné prostudovat příslušný formulář a přílohu.
Formuláře zveřejňuje odbor životního prostředí na oficiálních internetových stránkách úřadu www.pocernice.cz odkaz Formuláře s přílohami.
Tiskopis je možné vyzvednout i na Odboru životního prostředí, Úřadu městské části Praha 20, detašované pracoviště, budova Jívanská 635.
FORMULÁŘ Č. 1: Žádost o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami nebo jeho změnu dle § 8 odst. 1 písm. a), b), d), e) nebo f) vodního zákona.
- KDE A JAKÝM ZPŮSOBEM LZE ÚKON INICIOVAT ELEKTRONICKY
ÚMČ Praha 20, Jívanská 647/10, 193 21 Praha 9 – Horní Počernice.
IDDS: seibq29
E-MAIL: urad@pocernice.cz
- KDE A JAKÝM ZPŮSOBEM LZE ÚKON INICIOVAT JINAK NEŽ ELEKTRONICKY
- PŘEDÁNÍM ŽÁDOSTI a příloh DO PODATELNY ÚŘADU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 20, Jívanská 647/10, 193 21 Praha 9 – Horní Počernice.
- PŘEDÁNÍM ŽÁDOSTI a příloh NA DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ÚŘADU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 20.V tomto případě bude žádost doručena do podatelny zaměstnancem odboru životního prostředí a dopravy ÚŘADU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 20, Jívanská 647/10, 193 21 Praha 9 – Horní Počernice.
Se svou žádostí se obraťte v úřední dny na Odbor životního prostředí na:
Ing. Yvonu Hájkovou, detašované pracoviště, budova Jívanská 635, dveře č. 214
- pondělí od 8.00 – 12.00 hod. a dále od 12.30 do 18.00 hod.
- středa od 8.00 – 12.00 hod. a dále od 12.30 do 18.00 hod.
- pátek od 8.00 – 11.00 hod.
- SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY PŘI INICIACI ÚKONU PROVEDENÉM ELEKTRONICKY A JINAK NEŽ ELEKTRONICKY
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny PRO NAKLÁDÁNÍ S VODAMI podle § 8 odst. 1 vodního zákona.
- OPRAVNÉ PROSTŘEDKY
- Proti rozhodnutí se lze odvolat do 15 dnů ode dne jeho oznámení k Odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, Jungmannova 35, Praha 1, podáním u zdejšího odboru životního prostředí.
- Odvolání se podává s potřebným počtem stejnopisů tak, aby jeden stejnopis zůstal správnímu orgánu a aby každý účastník dostal jeden stejnopis. Nepodá-li účastník potřebný počet stejnopisů, vyhotoví je správní orgán na náklady účastníka. Odvoláním lze napadnout výrokovou část rozhodnutí, jednotlivý výrok nebo jeho vedlejší ustanovení. Odvolání jen proti odůvodnění rozhodnutí je nepřípustné.
- Povolení k odběru podzemní vody je vydáváno bez ohledu na jakost podzemní vody v místě tohoto povoleného nakládání.
- ČASTÉ DOTAZY
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
- Dle složitosti projednávaného případu podle § 115 odst. 10 zákona č. 254/2001 Sb., bezodkladně, v ostatních případech nejdéle do 60 dnů od zahájení vodoprávního řízení, ve zvlášť složitých případech nejdéle do 3 měsíců.
Vodu z vlastní studny používá pro provoz keramické dílny a nemá žádné povolení?
- Pokud se jedná o studnu vybudovanou před 1. lednem 1955, odběr se považuje za povolený jen do 1. ledna 2008. V případě potřeby bylo možné požádat o prodloužení stávajícího povolení, a to v termínu do 1. července 2007, případně kdykoli zažádat o vydání povolení nového.
- Jestliže studna byla vybudovaná v období 1. ledna 1955 až 31. prosince 2001, pak je třeba podat žádost o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami.
- Studna vybudovaná po 1. lednu 2002 – pokud povolení k odběru podzemní vody bylo vydáno, platí i po 1. lednu 2008. Jestliže povolení vydáno nebylo, podejte Žádost o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami.
Čerpadlem odebírá vodu z řeky k zalévání?
- To je možné, ale jen na základě platného povolení k odběru povrchové vody – viz formulář Žádost o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami. Bez povolení lze odebírat povrchovou vodu pouze pro vlastní potřebu a na vlastní nebezpečí bez použití zvláštního technického zařízení (vědrem, konví apod.).
JAKÉ SANKCE MOHOU BÝT UPLATNĚNY V PŘÍPADĚ NEDODRŽENÍ POVINNOSTÍ
Výňatek z ust. § 116 zákona č. 254/2001 Sb., vodního zákona, se fyzická osoba se dopustí přestupku např. tím, že
dle odst. 1 písm. b) nakládá s povrchovými nebo podzemními vodami podle § 8 odst. 1 bez povolení k nakládání s vodami,
Za přestupek podle odstavce 1 písm. b) lze uložit pokutu dle odst. 2 písm. c) vodního zákona do 100000 Kč.
Dle odst. 3 lze za přestupek podle odstavce 1 písm. b) vodního zákona, spáchaný odběrem povrchových vod bez povolení k nakládání s vodami lze uložit pokutu ve výši násobku sazby 40 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných povrchových vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však ve výši 500000 Kč.
Dle odst. 4 lze za přestupek podle odstavce 1 písm. b) vodního zákona, spáchaný odběrem podzemních vod bez povolení k nakládání s vodami lze uložit pokutu ve výši násobku sazby 70 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných podzemních vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však ve výši 500000 Kč.
V ust. § 118 Porušení jiných povinností při nakládání s vodami, zákona č. 254/2001 Sb., vodní zákon, jsou uvedené další možné přestupky fyzických osob a pokuty.
Dle ust. § 125a zákona č. 254/2001 Sb., vodního zákona, se právnická a fyzická podnikající osoba dopustí přestupku např. tím, že
dle odst. 1 písm. b) nakládá s povrchovými nebo podzemními vodami podle § 8 odst. 1 vodního zákona, bez povolení k nakládání s vodami,
Za přestupek podle odstavce 1 písm. b) lze uložit pokutu dle odst. 2 písm. d) vodního zákona, do 500 000 Kč.
Dle odst. 3 lze za přestupek podle odstavce 1 písm. b) spáchaný odběrem povrchových vod bez povolení k nakládání s vodami lze uložit pokutu ve výši násobku sazby 40 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných povrchových vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však ve výši 10 mil. Kč.
Dle odst. 4 lze za přestupek podle odstavce 1 písm. b) spáchaný odběrem podzemních vod bez povolení k nakládání s vodami lze uložit pokutu ve výši násobku sazby 70 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných podzemních vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však ve výši 10 mil. Kč.
- PŮSOBNOST
Státní správa vykonávaná v přenesené působnosti:
Vodoprávní úřad je příslušný podle § 106 odst. 1 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vodní zákon“), a dále podle § 32 zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, a § 4 vyhlášky č. 55/2000 Sb. HMP, kterou se vydává Statut hl. m. Prahy, obojí ve znění pozdějších předpisů.
- TÉMATICKÁ OBLAST, V NÍŽ SE ÚKON VYKONÁVÁ
- Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů,
- Zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve věcech, pokud vodní zákon nestanoví jinak, při řízeních o věcech upravených vodním zákonem, jde-li o rozhodování týkající se vodních děl a vodohospodářských úprav.
- zákon č. 500/2004 sb., správní řád v platném znění,
- zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, v platném znění,
- vyhláška č. 55/2000 Sb. HMP, kterou se vydává Statut hl. m. Prahy, ve znění pozdějších předpisů,
- vyhláška č. 429/2024 Sb., o formulářích žádostí předkládaných vodoprávním úřadu a formuláři návrhu na stanovení ochranného pásma vodního zdroje.
- KLÍČOVÁ SLOVA TÝKAJÍCÍ SE ÚKONU
- povolení k nakládání s povrchovými vodami, nebo o jeho změnu,
- povolení k nakládání s podzemními vodami, nebo o jeho změnu.
- POČÁTEK PLATNOSTI ÚKONU
Popis je platný dle právního stavu od 1. 1. 2025
- KONEC PLATNOSTI ÚKONU
Do doby změny novelizace či jiné změny uvedených právních norem.
Průběžná aktualizace k 1. 1. běžného roku
- VÝSLEDEK ÚKONU JE VEDENÝ VE VODOPRÁVNÍ EVIDENCI
- Centrální registr vodoprávní evidence (CRVE) Ministerstva zemědělství ČR.
- MŽP prostřednictvím formuláře zasílaném magistrátem hlavního města Prahy