Voda – Žádost o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami nebo jeho změnu

  1. NÁZEV ÚKONU

POVOLENÍ K NAKLÁDÁNÍ S POVRCHOVÝMI NEBO PODZEMNÍMI VODAMI NEBO JEHO ZMĚNU podle § 8 odst. 1 písm. a) bod 1–k jejich odběru a dle odst. 1 písm. b) bod 1–k jejich odběru a bod 3–k jejich čerpání za účelem snižování hladiny vodního zákona č.254/2001 Sb.

  1. SUBJEKT, VŮČI KTERÉMU SE ÚKON VYKONÁVÁ
  • Osoba starší 18 let, můžete jednat osobně nebo prostřednictvím úředně ověřenou plnou mocí zmocněného zástupce.
  • Právnická osoba jedná prostřednictvím své oprávněné osoby.
  1. OKOLNOSTI, KE KTERÝM SE VYKONÁNÍ ÚKONU VZTAHUJE

podle § 8 odst. 1 písm. a), b), d), e) nebo f) vodního zákona č.254/2001 Sb., se odst. 1 týká povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami (dále jen „povolení k nakládání s vodami“), které je třeba, nejde-li o obecné nakládání s nimi dle ust. § 6 vodního zákona:

  1. a) jde-li o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami podle odst. 1 písm. a) bod 1–k jejich odběru a dle odst. 1 písm. b) bod 1–k jejich odběru a bod 3–k jejich čerpání za účelem snižování hladiny vodního zákona č.254/2001 Sb., vodního zákona:
  • ve studnách
  • při čerpání podzemních či povrchových vod ze stavebních jam za účelem snížení jejich hladiny s výjimkou stavebních jam u vodních děl, k nimž vydává povolení záměru podle stavebního zákona Magistrát hlavního města Prahy.

 

  1. CHARAKTERISTIKA ÚKONU

Povolení k nakládání s vodami, které lze vykonávat pouze užíváním vodního díla, je podmínkou vykonatelnosti povolení záměru tohoto vodního díla podle zvláštního zákona. Povolení k nakládání s vodami pozbývá platnosti, jestliže do 3 let ode dne, kdy nabylo právní moci, nenabude právní moci povolení záměru podle zvláštního zákona.

  1. VÝSLEDEK ÚKONU

Správní řízení je ukončeno rozhodnutím.

  1. KDY VĚC ŘEŠIT

Dnem doručení žádosti je zahájeno řízení o žádosti ve věci a v rozsahu, ve kterém je žádost podána.

  1. VÝČET DOKLADŮ, JINÝCH DOKUMENTŮ A DALŠÍCH NÁLEŽITOSTÍ K INICIACI ÚKONU PROVEDENÉ ELEKTRONICKY A JINAK NEŽ ELEKTRONICKY

Potřebné doklady jsou uvedené ve formuláři a v jeho příloze. Liší se dle konkrétní žádosti, je proto nezbytné prostudovat příslušný formulář a přílohu.

Formuláře zveřejňuje odbor životního prostředí na oficiálních internetových stránkách úřadu www.pocernice.cz odkaz Formuláře s přílohami.

Tiskopis je možné vyzvednout i na Odboru životního prostředí, Úřadu městské části Praha 20, detašované pracoviště, budova Jívanská 635.

FORMULÁŘ Č. 1:     Žádost o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami nebo jeho změnu dle § 8 odst. 1 písm. a), b), d), e) nebo f) vodního zákona.

  1. KDE A JAKÝM ZPŮSOBEM LZE ÚKON INICIOVAT ELEKTRONICKY

ÚMČ Praha 20, Jívanská 647/10, 193 21 Praha 9 – Horní Počernice.

IDDS:              seibq29

E-MAIL:          urad@pocernice.cz

  1. KDE A JAKÝM ZPŮSOBEM LZE ÚKON INICIOVAT JINAK NEŽ ELEKTRONICKY
  • PŘEDÁNÍM ŽÁDOSTI a příloh DO PODATELNY ÚŘADU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 20, Jívanská 647/10, 193 21 Praha 9 – Horní Počernice.
  • PŘEDÁNÍM ŽÁDOSTI a příloh NA DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ ODBORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ÚŘADU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 20.V tomto případě bude žádost doručena do podatelny zaměstnancem odboru životního prostředí a dopravy ÚŘADU MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 20, Jívanská 647/10, 193 21 Praha 9 – Horní Počernice.

Se svou žádostí se obraťte v úřední dny na Odbor životního prostředí na:

Ing. Yvonu Hájkovou, detašované pracoviště, budova Jívanská 635, dveře č. 214

  • pondělí od 8.00 – 12.00 hod. a dále od 12.30 do 18.00 hod.
  • středa od 8.00 – 12.00 hod. a dále od 12.30 do 18.00 hod.
  • pátek   od 8.00 – 11.00 hod.

 

  1. SPRÁVNÍ A JINÉ POPLATKY PŘI INICIACI ÚKONU PROVEDENÉM ELEKTRONICKY A JINAK NEŽ ELEKTRONICKY

Správní ani jiné poplatky nejsou PRO NAKLÁDÁNÍ S VODAMI podle § 8 odst. 1 stanoveny.

  1. OPRAVNÉ PROSTŘEDKY
  • Proti rozhodnutí se lze odvolat do 15 dnů ode dne jeho oznámení k Odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, Jungmannova 35, Praha 1, podáním u zdejšího odboru životního prostředí.
  • Odvolání se podává s potřebným počtem stejnopisů tak, aby jeden stejnopis zůstal správnímu orgánu a aby každý účastník dostal jeden stejnopis. Nepodá-li účastník potřebný počet stejnopisů, vyhotoví je správní orgán na náklady účastníka. Odvoláním lze napadnout výrokovou část rozhodnutí, jednotlivý výrok nebo jeho vedlejší ustanovení. Odvolání jen proti odůvodnění rozhodnutí je nepřípustné.
  • Povolení k odběru podzemní vody je vydáváno bez ohledu na jakost podzemní vody v místě tohoto povoleného nakládání.
  1. ČASTÉ DOTAZY

Jaké jsou lhůty pro vyřízení

  • Dle složitosti projednávaného případu podle § 115 odst. 10 zákona č. 254/2001 Sb., bezodkladně, v ostatních případech nejdéle do 60 dnů od zahájení vodoprávního řízení, ve zvlášť složitých případech nejdéle do 3 měsíců.

Vodu z vlastní studny používá pro provoz keramické dílny a nemá žádné povolení? 

  • Pokud se jedná o studnu vybudovanou před 1. lednem 1955, odběr se považuje za povolený jen do 1. ledna 2008. V případě potřeby bylo možné požádat o prodloužení stávajícího povolení, a to v termínu do 1. července 2007, případně kdykoli zažádat o vydání povolení nového.
  • Jestliže studna byla vybudovaná v období 1. ledna 1955 až 31. prosince 2001, pak je třeba podat žádost o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami.
  • Studna vybudovaná po 1. lednu 2002 – pokud povolení k odběru podzemní vody bylo vydáno, platí i po 1. lednu 2008. Jestliže povolení vydáno nebylo, podejte Žádost o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami.

Čerpadlem odebírá vodu z řeky k zalévání? 

  • To je možné, ale jen na základě platného povolení k odběru povrchové vody – viz formulář Žádost o povolení k nakládání s povrchovými nebo podzemními vodami. Bez povolení lze odebírat povrchovou vodu pouze pro vlastní potřebu a na vlastní nebezpečí bez použití zvláštního technického zařízení (vědrem, konví apod.).

JAKÉ SANKCE MOHOU BÝT UPLATNĚNY V PŘÍPADĚ NEDODRŽENÍ POVINNOSTÍ

Výňatek z ust. § 116 zákona č. 254/2001 Sb., vodního zákona, se fyzická osoba se dopustí přestupku např. tím, že

dle odst. 1 písm. b) nakládá s povrchovými nebo podzemními vodami podle § 8 odst. 1 bez povolení k nakládání s vodami,

Za přestupek podle odstavce 1 písm. b) lze uložit pokutu dle odst. 2 písm. c) do 100000 Kč.

Dle odst. 3 lze za přestupek podle odstavce 1 písm. b) spáchaný odběrem povrchových vod bez povolení k nakládání s vodami lze uložit pokutu ve výši násobku sazby 40 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných povrchových vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však ve výši 500000 Kč.

Dle odst. 4 lze za přestupek podle odstavce 1 písm. b) spáchaný odběrem podzemních vod bez povolení k nakládání s vodami lze uložit pokutu ve výši násobku sazby 70 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných podzemních vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však ve výši 500000 Kč.

V ust. § 118 Porušení jiných povinností při nakládání s vodami, zákona č. 254/2001 Sb., vodní zákon, jsou uvedené další možné přestupky fyzických osob a pokuty.

Dle ust. § 125a zákona č. 254/2001 Sb., vodního zákona, se právnická a fyzická podnikající osoba dopustí přestupku např. tím, že

dle odst. 1 písm. b) nakládá s povrchovými nebo podzemními vodami podle § 8 odst. 1 bez povolení k nakládání s vodami,

Za přestupek podle odstavce 1 písm. b) lze uložit pokutu dle odst. 2 písm. d) do 500 000 Kč.

Dle odst. 3 lze za přestupek podle odstavce 1 písm. b) spáchaný odběrem povrchových vod bez povolení k nakládání s vodami lze uložit pokutu ve výši násobku sazby 40 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných povrchových vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však ve výši 10 mil. Kč.

Dle odst. 4 lze za přestupek podle odstavce 1 písm. b) spáchaný odběrem podzemních vod bez povolení k nakládání s vodami lze uložit pokutu ve výši násobku sazby 70 Kč za 1 m3 nedovoleně odebraných podzemních vod a celkového množství těchto vod, nejvýše však ve výši 10 mil. Kč.

  1. PŮSOBNOST

Státní správa vykonávaná v přenesené působnosti:

Vodoprávní úřad je příslušný podle § 106 odst. 1 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vodní zákon“), a dále podle § 32 zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, a § 4 vyhlášky č. 55/2000 Sb. HMP, kterou se vydává Statut hl. m. Prahy, obojí ve znění pozdějších předpisů.

  1. TÉMATICKÁ OBLAST, V NÍŽ SE ÚKON VYKONÁVÁ
  • Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů,
  • Zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve věcech, pokud vodní zákon nestanoví jinak, při řízeních o věcech upravených vodním zákonem, jde-li o rozhodování týkající se vodních děl a vodohospodářských úprav.
  • zákon č. 500/2004 sb., správní řád v platném znění,
  • zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, v platném znění,
  • vyhláška č. 55/2000 Sb. HMP, kterou se vydává Statut hl. m. Prahy, ve znění pozdějších předpisů,
  • vyhláška č. 183/2018 Sb., o náležitostech rozhodnutí a dalších opatření vodoprávního úřadu a o dokladech předkládaných vodoprávnímu úřadu.
  1. KLÍČOVÁ SLOVA TÝKAJÍCÍ SE ÚKONU
  • povolení k nakládání s povrchovými vodami, nebo o jeho změnu,
  • povolení k nakládání s podzemními vodami, nebo o jeho změnu.
  1. POČÁTEK PLATNOSTI ÚKONU

Popis je platný dle právního stavu od 1. 7. 2024

  1. KONEC PLATNOSTI ÚKONU

Do doby změny novelizace či jiné změny uvedených právních norem.

Průběžná aktualizace k 1. 1. běžného roku 

  1. VÝSLEDEK ÚKONU JE VEDENÝ VE VODOPRÁVNÍ EVIDENCI
  • Centrální registr vodoprávní evidence (CRVE) Ministerstva zemědělství ČR.
  • MŽP prostřednictvím formuláře zasílaném magistrátem hlavního města Prahy