§ 36 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
1) Nestanoví-li zákon jinak, jsou účastníci oprávněni navrhovat důkazy a činit jiné návrhy po celou dobu řízení až do vydání rozhodnutí; správní orgán může usnesením prohlásit, dokdy mohou účastníci činit své návrhy.
2) Účastníci mají právo vyjádřit v řízení své stanovisko. Pokud o to požádají, poskytne jim správní orgán informace o řízení, nestanoví-li zákon jinak.
3) Nestanoví-li zákon jinak, musí být účastníkům před vydáním rozhodnutí ve věci dána možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí; to se netýká žadatele, pokud se jeho žádosti v plném rozsahu vyhovuje, a účastníka, který se práva vyjádřit se k podkladům rozhodnutí vzdal.
Souhlasím svobodně a vědomě s tím, aby Úřad městské části Praha 20, Odbor sociálních věcí a zdravotnictví, zpracovával a uchovával osobní údaje, které jsou součástí spisové dokumentace vedené ve správním řízení ve věci ustanovení zvláštního příjemce v jeho průběhu i po jeho ukončení. Dávám písemný souhlas Úřadu městské části Praha 20, Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, k ověření skutečností rozhodných pro rozhodování ve věci ustanovení zvláštního příjemce a k poskytování údajů a informací plátci dávek důchodového pojištění vyplývající z řízení ve věci. • Jsem si vědom(a) povinnosti písemně ohlásit příslušnému úřadu, který o ustanovení zvláštního příjemce důchodu rozhoduje, do 8 dnů změny ve skutečnostech, které mají vliv na rozhodování ve věci samé.
Dle § 10 odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, dohlíží obecní úřad, jak jím ustanovený zvláštní příjemce dávky důchodového zabezpečení plní ustanovené povinnosti. Neplní-li zvláštní příjemce své povinnosti, rozhodne obecní úřad o ustanovení jiného příjemce.
Dle § 50 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, je oprávněný nebo jiný příjemce dávky důchodového pojištění povinen písemně ohlásit plátci dávky do 8 dnů skutečnosti rozhodné pro trvání nároku na dávku, její výši a výplatu nebo poskytování.
Dle § 118 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb., o provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, jsou zákonný zástupce a zvláštní příjemce povinni dávku použít pouze ve prospěch oprávněného a osob, které je oprávněný povinen vyživovat. Zvláštní příjemce ustanovený oprávněnému, který nemůže výplatu přijímat, používá dávku podle pokynů oprávněného. Zvláštní příjemce je povinen na žádost oprávněného nebo obecního úřadu, který jej ustanovil, podat písemné vyúčtování dávky, která mu byla vyplácena, a to do 1 měsíce.
průkaz totožnosti žadatele i oprávněné osoby
důchodový výměr oprávněné osoby